piątek, 12 października 2012

Michael Grant, Seria książek GONE Zniknęli

Czujesz się bezpieczny? Wydaje ci się, że nie może cię spotkać żadne niebezpieczeństwo, że zło i cierpienie istnięją, ale są niezwykle daleko?
Mylisz się.
Popełniasz błąd.
Niebezpieczeństwo czai się na każdym kroku, codziennie może cię spotkać coś strasznego. W każdej minucie. Właśnie teraz.
Pewnego dnia po prostu znikają wszyscy dorośli. Powstaje bariera, która oddziela od reszty świata. Dzieci muszą przejąć obowiązki rodziców i wziąć odpowiedzialność za siebie i innych. Nie ma juz żadnych zasad, nie ma nikogo, kto mówi co masz robić, co jest dobre, a co złe.
Teraz decydujesz o tym sam.
Na początku wszystko jest w porządku. Co może być lepszego od frywolnej swobody, życia bez zakazów i nakazów? Tylko nagle okazuje się, że dzieci mogą stać się potworami, są zdolne do oszustwa, gwałtów, zabijania. Mogą być bezwolną masą w rękach potężniejszej istoty, mogą zapomnieć o człowieczeństwie.
I nikt im tego nie przypomni.
Streszczenie książek z serii GONE Zniknęli zajęłoby mi tydzień:-) Zresztą, nie chcę tego robić. Najlepiej czyta sie te utwory w napięciu, nie wiedząc, co zdarzy się na kolejnej stronie. Autor wprowadza wielu bohaterów i wiele wątków, ciężko jest czasem się w tym wszystkim połapać. Ale naprawdę warto zapoznać się z tą pozycją. Uważam, że jest niezwykle wartościowa.
Czytelnik lubi lub nienawidzi wielu bohaterów. Na początku. Potem granice między dobrem i złem zacierają sie do tego stopnia, że nie wiadomo już kogo ocenić negatywnie, a kogo pozytywnie. Bohaterowie zabijają, mordercy ratują życie. Nic nie jest proste.
Jednak dzieci, które zabijają i ratują życie, decydują, kto zasługuje na śmierć, dzieci, które zmagają się z głodem, chorobą, ciemnością, umieją też kochać i potrzebują miłości.
Niektóre z nich muszą poradzić sobie nawet z nowymi rolami ojca i matki.
Czy można przeżyć w świecie bez nadziei, skazanym na klęskę?
Czy można uratować to, co dawno odeszło w niepamięć, wskrzesić dawne uczucia, proch wspomnień zamienić w iskrę miłości?
Jest możliwe, by umrzeć i nadal żyć?
Czy można urodzić dziecko tam, gdzie wszystko umiera? Czy można wychować dobrego człowieka w świecie nienawiści, zła i kłamstwa?
Nie.
Przecież dobrze o tym wiesz.
Więc dlaczego próbujesz?
Bo wierzysz, masz nadzieję, potrafisz kochać.
Ale już niedługo.
Za chwilę przestaniesz czuć, myśleć.
Zrezygnujesz ze wszystkiego, co nie daje szansy, by przetrwać.
Czy jest ktoś, kto potrafi poświęcić swoje życie za życie drugiej osoby, za własną godność, honor, ideały?
Tak.
Przekonaj się czy to ty nim jesteś.

Okładki wszystkich części na górze.

"W dole. Bez światła. Bez dźwięku.
Nie było słychać nawet bicia serca.”
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz